پرش لینک ها

تجویز نسخه‌های آزمایشگاهی و پاراکلینیکی بدون مراجعه حضوری به پزشک

نظام سلامت و تحولات اخیر

نظام سلامت طی سال‌های اخیر تحولات زیادی را به خود دیده است. ورود استارتاپ‌های پزشک یاب، چت آنلاین یا ویزیت آنلاین با پزشکان و مواردی از این است همگی نویدبخش بروز تحولات اساسی‌تر در این حوزه مهم هستند. سال‌ها بود از وجود فیزیک نسخه گلایه می‌کردیم و پزشکان و فعالان این حوزه با دلایل مختلف با حذف آن مخالفت می کردند. حالا که نسخه‌های کاغذی حذف شده است و نقش و جایگاه بیمه‌ها در نظام سلامت پررنگ‌تر شده است، می‌بایست به فکر تحولاتی بود که در قدم اول دریافت خدمات این حوزه را برای مردم ساده‌تر و کارآمدتر کند. یعنی بتواند از هزینه‌ها، زمان و رفت و آمدهای غیرضروری جلوگیری کند و به معنای واقعی بتواند تسهیل‌گری در امر درمان کند.

نقش ما در این تحولات

تلاشی در این مسیر انجام دادیم که نام آن را #نسختو گذاشتیم. پیچیدن نسخه‌های آزمایش و چکاپ و خدمات پاراکلینیکی که همیشه بنا به درخواست بیمار و تجویز پزشک انجام می‌شود و نیازمند معاینه و بررسی علائم و اینها ندارد. فرد می‌گوید آقای دکتر لطفا برای بنده یک آزمایش بنویسید. یا می‌گوید پای راستم درد می‌کند، لطفا یک MRI تجویز کنید. این قبیل خدمات حتی می‌تواند در سامانه سازمان‌های بیمه‌گر بنا به درخواست سیستمی بیمار برایش تجویز شود و پزشک نقشی در این بین نداشته باشد.

اما ما نقش پزشک را درنظر گرفتیم و خدماتی که بیمار درخواست می‌کند، توسط پزشکان عمومی و متخصص حاذق و با تجربه تجویز می‌شوند.

نسخه الکترونیک، بزرگترین تحول نظام سلامت در دهه اخیر

#نسخه_الکترونیک بزرگ‌ترین تحول یک دهه اخیر در نظام سلامت هست که همه ما آرزوش رو داشتیم و سالها بی وقفه برای تحققش پیگیری کردیم. بین اینکه نسخه کاغذی تبدیل به داده‌های الکترونیکی شود و یا از ابتدا نسخه به صورت الکترونیک نوشته شود،‌ مدت‌ها اختلاف بود. نبود سیستم در مطب پزشکان،‌ پایین بودن سواد دیجیتال پزشکان، عدم دسترسی به اینترنت در برخی نقاط کشور و آماده نبود زیرساخت‌های این حوزه از جمله دلائلی بودند که این پروژه ملی و مهم را سال‌ها به تعویق انداختند. حالا راه باز شده است و ایران به جمع کشورهایی وارد شده است که نظام سلامت که شروع آن مراجعه به پزشک و تجویز دارو یا خدمات آزمایشگاهی و تشخیصی هستند، به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

لزوم بازنگری در شیوه‌های ارائه خدمات حوزه سلامت

حالا وقت بازنگری و تحول اساسی در شیوه ارائه خدمات حوزه سلامت هستش. بسیاری از مراجعات حضوری، غیرضروری و برای بیماران پرهزینه و پر زحمته. مثل مراجعه به مطب برای گرفتن یک نسخه آزمایش، چکاپ و خدمات پاراکلینیکی که اغلب به درخواست بیماران، توسط پزشک تجویز میشن.

نسختو چیست!؟

با تیمی از پزشکان عمومی و متخصص و در قالب یک موسسه رسمی و دارای مجوز خدمات پزشکی و بیمارستانی در منزل، سرویس کوچک ولی کارآمدی درست کردیم که افراد به جای صرف «هزینه حمل و نقل تا مطب، انتظار، پرداخت ویزیت کامل پزشک به ازای چند ثانیه تجویز آزمایش و …»، ۱ دقیقه زمان بگذارند و درخواست خود را برای پزشک بنویسند و با پرداخت مبلغی کمتر از ویزیت کامل پزشکان، نسخه الکترونیک خود را دریافت و مستقیما به آزمایشگاه مراجعت نمایند.

بهبودهای کوچک، پیشنیاز تحولات بزرگ

چه در بخش #دولت_الکترونیک و چه در حوزه فعالیت های #دانش_بنیان و استارتاپ هایمان، این جمله سرلوحه ی کارهای ماست:
✅« برای تحولات بزرگ، باید بهبودها و تحولات کوچک و ملموس ایجاد کرد»
امیدوارم به جایی برسیم که بسیاری از خدمات تشخیصی بر اساس سیمپتون ها و علائم و بر اساس تشخیص سیستم انجام شود که در دنیا به طور ویژه به این سمت رفته‌اند.

پیام بگذارید

???? این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.